Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

Müze Dükkanı'nda Yeni Ürünler!

Makale İçeriği
Müze Dükkanı'nda Yeni Ürünler!
Sayfa 2
Sayfa 3
Tüm Sayfalar
hala hatirliyorum

 

"Hala Hatırlıyorum" Sergi Kataloğu

(...) Hep soruyorlar, ısrarla: Ada çok mu değişti? Hatıralarımdaki ada nasıl idi? Günlük hayatı, eski insanları, ilişkileri. “Rumlar’ın zamanındaki” ada. Onlar sordukça gözlerinde müruru zamana uğramış bir devrin kalıntısı olarak görüyorum kendimi, türlü nedenlerle nesli tükenmek üzere olan bir toplumun son bakiyelerinden...

Evet ada muhakkak o eski ada değil. Ancak sanırım, yok olan, kayıplara karışan bir şey varsa aslında bizleriz. Gerilere baktıkça, ada hatıralarımızın peşinden koşarken, hep kendi çocukluk, gençlik, yok olan yıllarımızı arıyoruz. Hakikatle özlediğimiz ve bulamadığımız o geçmiş yıllardaki bizleriz. Biz yokuz aslında. O Hristos’taki Kopsidas bahçesinde, cüce okkagüllerin arasında kelebek peşinde koşan, kurşun askerleri ile oynayan, perçemli esmer çocuk yok artık, gerilerden gelmez...

Ancak adayı daima sevdim, seveceğim. O anılardaki, hatıralarımdaki ada başka, bu hala sevdiğim, hep seveceğim ada başka. Bütün güzellikleri ile karşımdadır. (...)

lefter

  

"Biz Bu Memleketi Seninle Sevdik Lefter" Sergi Kataloğu

Bir güzel adada yaşıyoruz bildiğin gibi Lefter. Bir de güzelim bir yarımadada. Adamızı da, yarımadamızı da çok seviyoruz. Bu memlekete tutkunuz, aynen senin gibi. İşte geldik geçiyoruz, diye bakmıyoruz. Gelmişiz ve kalmışız buralarda. Hep beraber yaşıyor, hep beraber yaşamak istiyoruz. Kurdu, kuşu, toprağı denizi, birbirine benzeyen benzemeyen insanıyla.

Eğer bu coğrafyada evini, adasını, toprağını, denizini, memleketini ve insanını, hiç ayrım gözetmeden seven, birbirini dostça, insanca kucaklayan kişiler varsa, bunda senin payın önemlidir Lefter. İyi ki varsın, iyi ki birlikteyiz. Türk futbolunun unutulmaz kişiliği, ordinaryüsü eşsiz Lefter'in ardından Adalar Müzesi'nin 2012 sergileri kapsamında hazırlanan aynı başlıklı serginin katalogu. Lefter'i tanıyan pek çok ünlünün anıları ve bulunmaz zengin görsel malzeme ile süslü bu kitap Ersin Salman'ın bir çalışması olarak sunuluyor.

marmarada hayat var

"Marmara'da Hayat Var Şimdilik" Sergi Kataloğu

Prens Adaları çevresinde Marmara Denizi'nde süren yaşamı ve bu yaşamın en renkli görüntülerini gözler önüne sergileyen bir çalışma. Aslında insanoğlunun doğayı öldürmesi söz konusu olamaz. Doğa öyle bir güçtür ki, her şartta kendine özgü bir sistem kurar ve bu sistemi sürdürür. Burada gözden kaçırılmaması gereken gerçek, çevrenin kirletilmesi, bozulması aslında insanoğlunun yaşam şartlarının bozulmasıdır. Sonuçta doğada ve denizlerde yaşam hep olacak, ama o yaşam bizim için yeterli olmayacak. Karşı karşıya olduğumuz gerçek budur.

Ateş Evirgen ve Serço Ekşiyan’ın Adalar Müzesi’nin 2012 yılı sergileri kapsamında hazırladıkları “Marmara’da Hayat Var, Şimdilik” isimli serginin eşsiz görsellerle süslenmiş katalogu.

prens adalari

"Prens Adaları" Kitabı

Prens Adaları başlığıyla çıkan 240 sayfalık albüm kitapla, Prens Adaları olarak bilinen İstanbul Adaları’na yukarıdan bir bakış atılıyor.

Kitabın hazırlığı için daha önce Prens Adaları kitabını yine Adalı yayınlarından çıkarmış John Freely’nin yazdığı metinlerin bir bölüm kullanıldı. Adalar Müzesi arşivinden metin ve dokümanlar da kitabın hazırlığında değerlendirildi.

Kitapta kullanılan fotoğrafların büyük bölümünü, Adalar Müzesi için 2010 yılı Haziran-Eylül ayları arasında, 1000-10000 feet yükseklikleri arasında saatlerce uçarak çekim yapan gazeteci-pilot Murat Öztürk sağladı. Öztürk’ün fotoğgraf çekimleriyle 1200 dialık bir arşiv müzeye kazandırılmış, bu arşivden Kuşbakışı Adalar Sergisi üretilmişti. Şimdi bu arşivden 200’e yakın fotoğraf, Prens Adaları kitabı için kullanıldı.

Yine Adalar Müzesi arşivinde bulunan tarihi kartpostallar, gravürler ve çeşitli özel albümlerden alınmış fotoğraflar da kitapta toplandı. Böylelikle, Prens Adaları’nın son 1000 yılı, görsel olarak da belgelenmiş oldu. Kitap, bugüne kadar İstanbul Adaları için yayınlanmış en kapsamlı yayın olrak dikkat çekiyor..

   


adalilar

   

"Adalılar" Kitabı

Fotoğraflar konuşur. Fotoğraflar dünü güne, günü geleceğe taşır. Onları saklamak gerek. Onları korumak gerek. Bakmasını bilmek gerek. Siz hiç çöpe atılmış fotoğraflara rastladınız mı? Ya da yakılmalarına tanık oldunuz mu? Ya ağır ağır karararak yok olur geçmiş. Ya da bulaşır, kirlenir, solar, silinir... Nasıl yürek buran bir şeydir o... Ama olur. Oluyor. Nedeni açık: Biriktirilen ve üzerine titrenen onca anı, sahibi gidince anı olmaktan çıkar kalana… Benim anılarım, senin anıların değildir. Çalınan an’lardan derlenen fotoğraflar, bir albüm oluşturmuşsa bir gün ve o albüm kitap halini almışsa bir yerlerde… Geleceğe, oradan da sonsuza taşınır her bir an, tek tek. Bir an’ı sonsuza taşımak üzere, tek bir kareye odaklanan göz, baktığını gören, görmesini bilen, gördüğünün özünü sezen bir gözse… Sami’ninki gibi… Fotoğraflar yaşar. İzleyeni yaşamlara katar. Ve an’lar anı olmaktan çıkar. Bakmakla görmek arasındaki farkı bilenlere armağandır... Sami Solmaz’ın Adalı portreleri yerleştirdiği fotoğraf albümü çıktı!

Türkçe / İngilizce
Fotoğraf Kitabı
Adalı Yayınları
144 s.
ISBN : 97897591191287
Fiyatı: 25 TL

adalar_yazarlar_sairler_200x279

 

"Adalar Yazarlar Şairler... mitostan edebiyata" Sergi Kataloğu

Binlerce yıl öncesinden bugüne gelen efsaneler ve geleceği şekillendiren ütopyalara kaynaklık eden adaların edebiyatla aşkı, edebiyatçıların ada tutkusu, insanlık var oldukça bitmeyecek gibi görünüyor.
Adaların oluşumunu anlatan efsaneleri, adalara adlarını veren mitolojik kahramanları, bilinmeyen, hayal edilen adaları, ütopyaları bir araya getiren “Adalar, Yazarlar, Şairler... mitostan edebiyata” sergisi dünya edebiyatıyla Türkçe edebiyatı birleştirerek “adada yaşamak ve yazmak” olgusunu farklı temalar ışığında ele alıyor.
Adalar Müzesi’nde açılan yeni “Adalar, Yazarlar, Şairler” isimli süreli serginin kitabı olan bu eser Sevengül Sönmez’in titiz ve özverili bir çalışmasının ürünü olarak ortaya çıktı.

Türkçe / İngilizce
Katalog 
Adalı Yayınları
160 s.
ISBN : 9789759119270
Fiyatı: 20 TL

iz_birakanlar

  

"Adalar'da İz Bırakanlar" Kitabı

Adalar’da İz Bırakanlar sergisi Büyükada İskelesi’nin açık yolcu bölümünde 29 Temmuz 2010 ‘da açıldı. Ekim 2010 tarihine kadar devam eden sergide Adalar’daki sayısız insan izinin küçük bir demetinin peşinden gitmeyi ve onlar aracılığıyla Adalılar'ın, ada yaşamının, adalı olma bilincinin ve ada tarihinin bir kesitini vermeyi amaçladık. Biz öykülerimizi bu izlerin yalnızca küçük bir bölümünden seçtik. 
Adalar'da İz Bırakanlar'ı İstanbul’da kitapçılardan, İdefix ve Müze Mekanlarından alabilirsiniz.

Türkçe / İngilizce
Katalog 
Adalı Yayınları
108 s.
ISBN : 9789759119256
Fiyatı: 20 TL

adalarbinalarmimarlar

"Adalar Binalar Mimarlar" Sergi Kataloğu

Adalar Müzesi'nin 2011 yaz sergilerinden ilki “Adalar Binalar Mimarlar” sergisinin kataloğu çıktı. 
İki A Yayıncılık, Alfa Basım Yayım, İdefix, Büyükada Kitapçısı ve Müze Mekanlarından alabilirsiniz.

Türkçe / İngilizce
Katalog 
Adalı Yayınları
136 s.
ISBN : 9789759119249
Fiyatı: 20 TL

adasahillerinde

   

"Ada Sahillerinde Bekliyorum" Sergi Kataloğu

Adalar Müzesi'nin ilk geçici sergilerinden “Ada Sahillerinde Bekliyorum” sergi kataloğu çıktı. 
İstanbul’da kitapçılardan ve Müze Mekanlarından alabilirsiniz.

Türkçe / İngilizce
Katalog 
Adalı Yayınları
164 s.
ISBN : 9789759119195
Fiyatı: 25 TL

   


 

atinadakibuyukada

Atina’daki Büyükada

Belgesel Film
Yönetmen: Uğraş SALMAN
Renkli Pal, Türkçe, 35 dakika
Fiyatı: 15 TL

Detaylı Bilgi  İçin Tıklayınız

yakinada_uzakada

Yakınada Uzakada Burgazada
Nearby Yet Far Away The Isle of Burgaz

Belgesel Film
Yönetmen: Nedim HAZAR
Türkçe, İngilizce, 60 dakika
Fiyatı: 15 TL

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Son Güncelleme ( Perşembe, 04 Temmuz 2013 15:02 )  
Buradasınız: Anasayfa MÜZE Müze Servisleri Müze Dükkanı

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed