Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

Hala Hatırlıyorum - Heybeliada

2015 Yılı Sergisi Hazırlanıyor: "Hala Hatırlıyorum - Heybeliada"

Açılış Tarihi: Haziran 2015
Sergi Mekanı:Heybeliada İnönü Müze Evi Bahçesi (açık hava sergi alanı)
Sergi Küratörü: Akillas Millas

Adalar Müzesi'nin 2015 yılında açılacak olan “Hala Hatırlıyorum Heybeliada” Sergisi, Heybeliada’ya Akillas Millas’ın gözünden
bakıyor.

hhh 01_215x1472013 yazında Büyükada Çınar Sergi Alanı’nda açılan ve hala ziyarete açık olan Hala Hatırlıyorum Büyükada Sergisi’nin ardından hala hatırlıyorum dizisinin ikincisi olan sergi Heybeliada’nın 1600’lerinden 1900’lerine uzanıyor. Heybeliada’nın bugün olmayan çoğunlukla yerli Adalılar’ın yaşadığı ahşap evleri, çarşısı, esnafı, köşkleri, dini mekanları, değişen sokakları, sokak isimleri, lokantaları, plajları, gazinoları ile renkli ve hiç bilmediğimiz günlerini anlatıyoruz.

hhh 02_215x164Dünya’nın pek çok kentinde hatıraları, anıları, zihinlerimizde kalan izleri canlandıran hatırlama temalı sergilere sıkça rastlıyoruz… Hala Hatırlıyorum Heybeliada Sergisi bir klasik haline gelen eskiye özlemi hızla büyüyen ve her geçen gün değişen kentlerimizde neyi hatırladığımızı bambaşka bir bakış açısı ile sunuyor.

hhh 03_215x294Eski bir adalı olan ve 1980’den sonra Atina’da yaşamaya başlayan Akillas Millas hepimizin hatırlamak istediği, özlediği eskinin aslında sadece çocukluk ve gençliğimizin içten, eğlenceli, coşkulu duyguları ve çocuk gözüyle yaşama bakmak olduğunu söylüyor. Sergide, özlediğimiz ve hatırladığımız Heybeliada’yı değişen ve değişmeyenleri ile çarpıcı görseller eşliğinde anlatıyoruz. Adalar’ı ziyaret eden seyyahların gravürlerde çizip aktardıkları, tarihçilerin yazdıkları, Millas’ın usta çizimleri, yine Millas’ın eşsiz koleksiyonundan Adalar ve Adalılar ait fotoğraflar, kartpostallar, kilise kayıtları ve daha pek çok efemera malzemesi kullanılıyor yeni sergide.

KÜRATÖR HAKKINDA

Millas 1934, 16 Mayıs’ta İstanbul’da doğdu. Beyoğlu’nda büyüdü. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında geldi. Ogünden itibaren 27 yazını, çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da Yeni Yol 16 numarada geçirdi.

hhh 04_215x150Ortaokul ve Liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu. Uzmanlığımı Vakıf Gureba (Çapa) hastanesinde çocuk ve cerrahi asistanı olarak yaptı.

1943 senesinde eşi Niki hanım ile evlendi. Balayını Büyükada’da Splendid Oteli 59 numaralı odada geçirdi. 1964’te bir kız babası oldu. Millas hala Büyükada’da her zaman aynı yerde kalır.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 26 Mart 2014 13:47 )
 
Buradasınız: Anasayfa SERGİLER Gelecek Sergiler Hala Hatırlıyorum - Heybeliada

HABERLER

             denizbank_logo

             ADALARIN KEYFİ ADA BONUS İLE ÇIKAR!
             Prens Adaları’nda Ada Bonus ile yapacağınız
             tüm alışverişlerde hem siz kazanacaksınız hem
             de Adalar’ın gelişmesine katkı sağlayacaksınız.

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed