Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

Müze Künyesi

Yönetim Kurulu

Dr. Mustafa Farsakoğlu, Aykut Mutlu, Halim Bulutoğlu, Zihni Tekin, Raffi Hermon Araks

Küratoryal Kurul / İcra Kurulu

Bülent Özden, Deniz Koç Çeliker, Halim Bulutoğlu, Suay Aksoy

Müze Direktörü: Halim Bulutoğlu
Müze Küratörü: Deniz Koç Çeliker


Adalar Müzesi, Adalar Belediyesi – Adalar Vakfı ortaklığı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle kurulmuştur.

Müze Konsept Ve Geliştirme Çalışmaları

Küratoryal Kurul: Deniz Koç, Bülent Özden, Eva Şarlak, Gökhan Akçura, Gündüz Vassaf, Halim Bulutoğlu, İhsan Bilgin, Korhan Atay, Murat Güvenç, Sadık Karamustafa, Suay Aksoy

Genel Danışman:  Akillas Millas

Danışman ve Uzmanlar: Ahmet Güleç, Ahmet Tanrıverdi, Akillas Millas, Alev Erkmen, Ali Rıza İşipek, Asnu Bilban Yalçın, Aydan Çelik, Aylin Öney Tan, Cengiz Zapçı, Cenk Yaltırak, Didem Özdarcan, Eda Yücesoy, Edhem Eldem, Elvan Altan Ergut, Erendiz Özbayoğlu, Hasan Kuruyazıcı, Hüsamettin Balkıs, İlay Örs, İrfan Dağdelen, Gürsan Ergil,  Kevser Üstündağ, Mehmet Sakınç, Mehmet Özdoğan, Murat Belge, Naci Görür, Necmi Karul, Neslihan Balkıs, Orhan Erdenen, Orhan Şevki, Ruhi Ayangil, Serdar Özbay, Sevengül Sönmez, Sula Bozis, Uğraş Salman, Yüksel Dede, Zeynel Aslan Gündoğdu

Sergiler Tasarımı: Karamustafa Tasarım

Mimari Projeler:

Aya Nikola Hangar Mimari Proje - Sevim Ozan
Büyükada İlkokulu Mimari Proje - Ahmet Sertaç Öztürk

Proje Yönetim Ekibi

Proje Yöneticisi: Deniz Koç
Arşiv ve Koleksiyon Sorumlusu: Ayhan Albayrak
Proje Yönetici Asistanı: Eda Yiğit
Kütüphane ve Oryantasyon Sorumlusu: Deniz Balu
Stajyerler: Duygu Atalay, İpek Temel, Seda Neşe; Selnur Sarman, Sinejan Korkmaz
Adaevi Sergiler ve Etkinlikler: Sibel Akkaşoğlu, Ümit Ayaz

Proje Uygulama

Müzecilik Teknolojik Uygulamaları, Animasyon & Video Klipler: Harikalar Kutusu

Müze Sergi Sistemleri: Sergi Kur

Sözlü Tarih Video Klipler: İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Masalshayat

Belgesel Yönetmenleri: Nedim Hazar, Nezih Erdoğan, Uğraş Salman

Seslendirme: Ersin Salman, Tilbe Saran

Sözlü Tarih Deşifre Ekibi: Gizem Çinçin, Kibar Kaya, Münevver Yalav, Nilgün Fırat, Sema Boralı, Sevda Darıcıoğlu, Tülin Dağ

Çeviriler: AnatoliaLit Ajans, Referans Çeviri Bürosu, Cihan Yiğin, Mary Ann Whitten, Kathleen Hamilton Gündoğdu, Sue Marsh Akyel, Yahya Akyel

8 mm Film & Sözlü Tarih Sayısallaştırma ve Kayıt Stüdyosu : Bidav Işık ve Telesine Dolby Sistemleri, Kemal Cevizli Fotoğrafçılık, Zil Zurna Stüdyoları

Obje Restorasyon: Ahmet Güleç, Banu Uçar, Tuba Üzenay

Haritalar: Serdar Özbay , Ertuğrul Yaman (İ.B.B. Danışma), Volkan Şanlı (Teknik Destek)

Fotoğraflar:

Mimari Belgeleme Fotoğrafları: Kadir Can
Bahçe Fotoğrafları:
Melih Taner Tanyeli
Havadan Adalar fotoğrafları: Murat Öztürk
Lezzetler Bölümü Fotoğraflar: Tuba Şatana, Kadir Can
Sikke ve Obje Belgeleme Fotoğrafları: Abdurrahim Sönmez, Berker Ersoy, Cengiz Kahraman, Derya Koç

TEŞEKKÜRLER

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı: Şekib Avdagiç, Yılmaz Kurt, Mehmet Gürkan, Suay Aksoy, Yeşim Kartaler, Afşin Altaylı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Gönüllüleri

Sponsorlar: Works (Reklam İletişim), Marjinal Porter Novelli (Basın İletişim), UMUR Basım ve Kırtasiye, UPM (Kağıt), Print Center, Metis Teleperformance, Mapaktif (Harita), Omsan A.Ş.

Bölüm Destekçileri: Aykut Mutlu, Halim Bulutoğlu, Teoman Göral, Ömer Faruk Berksan, Zihni Tekin, Ahmet İnal, İsmail Çelik

Bağışçılar / Destek Veren Kurumlar: 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Ada Gönüllüleri Derneği, Adalar Belediye Başkanlığı Tüm Yöneticileri ve Çalışanları, Adalar Cem Evi, Adalar Kaymakamlığı, Adalar Müftülüğü, Adalar Rotary Kulübü, Adalar Su Sporları Kulübü, Agos Gazetesi, Alaturka, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Anadolu Kulübü, Apoyevmatini Gazetesi, Aras Yayıncılık, Atlas Dergisi, Avusturya Lezaristler Evi, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Bilgi Üniversitesi Arşivi, Burgazada Rum Cemaati Yönetim Kurulu, Burla Biraderler, Büyükada Rum Cemaati Yönetim Kurulu, Büyükada Pastanesi, Büyükada Su Sporları Kulübü, Büyükadalılar Derneği / Atina, Çelik Gülsersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Elektrolux, Ergun Pastanesi, Fener Rum Patrikhanesi, Fincan Kafe, Galatasaray Müzesi, Gözlem Gazetecilik Basın Yayın, Heybeliada Deniz Lisesi Komutanlığı, Heybeliada Gönüllüleri Derneği, Heybeliada Ruhban Okulu, Heybeliada Rum Cemaati Yönetim Kurulu, Heybeliada Su Sporları Kulübü, Heybeliadalılar Derneği / Atina, HP, Hüseyin Rahmi Müzesi, İDO, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Merter Arşiv Müdürlüğü, İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul Ermeni Patrikhanesi, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, İÜ Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, Jamanak Gazetesi, Kadir Has Üniversitesi, Kartal Mezarlıklar Müdürlüğü, Kınalıada S. Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi Vakfı, Kınalıada Spor Külübü, Kurukahveci Mehmet Efendi, Los Pasharos Sefaradis, Marmara Gazetesi, Neva Şalom Sinagogu Vakfı Barınyurt, Öztiryakiler, Panasonic, Politis Gazetesi, Sait Faik Müzesi, Semiha Berksoy Opera Vakfı, Son Vapur, Süreyya Paşa Hastanesi, Şalom Gazetesi, Turing Kulübü, TÜBİTAK, Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü, Türkiye Musevileri Hahambaşılığı, Türk Musevi Cemaati, UltraRpm, Yapı Kredi Yayınları

Bağışçılar / Destek Verenler: Adnan Demir, Agni Nikolaidu, Ahmet Eti, Ahmet Güleç, Ahmet İnal, Ahmet Nail Eti, Ahmet Özgül, Ahmet Sükuti Bozkurt, Ahmet Tanrıverdi, Ahmet Tanyolaç, Alberto Modiano, Aleko Fistidis, Ali Kul, Ali Muslu, Ali Oral, Ali Tolga, Andon Pakulidis, Andon Parizyanos, Andreas Vicenes, Anestis Vasilakeris, Anna Sivaslıoğlu, Apostol Poridis, Apostolos Daniilidis, Ara Koçunyan, Aram Ateşyan, Arhan Arpak, Ariana Ferentinou, Arif Pırnal, Aris Çokona, Aris Kyriazis, Aron Angel, Arsaluis Nubar, Arto Kök, Asiye Korkmaz, Aslı Barışkan, Avedis Hilkat Kevork, Avi Aklaş, Avni Kurtuldu, Ayça Baransel, Aydan Çelik, Ayhan Bermek, Aykut Mutlu, Ayşe Ataman, Ayşe Bilge Dicleli, Ayşen Kaya Karabıyık, Ayşenil Şamlıoğlu, Ayten Balcıoğlu, Ayten Sabis, Aziz Gökçen, Bağos Çalgıcıyan, Baha Tanman, Bahar Göze, Balkan Naci İslimyeli, Banu Uçar, Begüm Yavuz, Behice Sofuoğlu, Bensiyon Pinto, Bercuhi Berberyan, Berç Kamburyan, Berç Toroser, Berk Samur, Berrak Bilgütay, Betül Tanbay, Bingöl Erdumlu, Boğos Çalgıcıoğlu, Boğos Manoysan, Burçak Mardan, Burçin Adısönmez, Burhanettin Seri, Bülent Baviker, Can Paçacıoğlu, Candemir Aykaç, Cemal Noyan, Cenan Kılınç, Cengiz Kahraman, Çağrı Hün, Dieter Sauter, Dilek Öztiryaki, Dimirtula Kaçamanga Merdinyan, Dimitri Frangopulous, Dimitri Kapsanis, Diyamandi İliyadis, Doğan Şahin, E. Füsun Öngen, Eda Demirören, Ela Güntekin, Elif Özgen, Emin Tunç, Engin Aktel, Erdal - Sevinç Alantar, Erol Şenel, Eser Kürkçüoğlu, Esra Bereket Jah, Esra Koç, Ester Yannier, Etyen Mahçupyan, Ferruh Ertürk, Fethi Okyar, Feyyaz Yaman, Feyza Elvanoğlu, Fofi Raptopulu, Frango Karaoğlan, Franz Kangler, Fuat Erdoğan, Gina Alkaş , Gülçin Mutlu, Gülizar Ören, Gülzümrüt Gökşar, Günal Soygül, Gürkan Akbay, Halit Kakınç, Handan Yalvaç, Hariklia Pavlina, Hasan Biçer, Hasan Hararlı, Hatice Farsakoğlu, Hayati Kocal, Hayko Küçükyan, Helen Çerçi Darmis, Herman Raffi Araks, Hikmet Abanoz, Hovsep Özacar, Hurşit Şekerci, Hüseyin Kahvecioğlu, Hüseyin Karayaprak, İlana Navaro, İlhami Hızal, İnci Özdoğan, İrini Notis, İshak Güvenli, Joelle İmamoğlu, Katina Bahçıvanoğlu, Katina Türker, Kazım Biçer, Kazım Kazak, Kemal Sevimli, Konas Dimitrios, Konas Dimitrios, Koray Kakaliçoğlu, Laki Vingas, Lefter Damato, Levon Bağış, Levon Kordonciyan, Leyla Aktaş Rosenberger, Leyla İbiş, Leyla Özalp, Liji Çizmeciyan, Lizi Behar, Mahmut Şakiroğlu, Marika Domato, Marina Drymalita, Marisa Erikman, Mehmet Akgül, Mehmet Suudi Acarlar, Melahat Kurutepe, Meral Ataç, Metin Küçükbumin, Mevlüt Kurban, Mihal Şişko, Muarem Alparslan, Murat Öztürk, Murat Yalçıntaş, Münevver Eminoğlu, Münir Hamamcıoğlu, Nadya Meydan, Nahit Seçkin, Nail Eti, Naim Güleryüz, Naki Damato, Necile Deliceoğlu, Necmi Tanyolaç, Nedim Atilla, Nedim Hazar, Nejat Gülen, Nejat Rıza Oğuzerten, Nektorios Selalmaz, Neslihan Halıcı, Neslihan Taki, Nihat Sümer, Niki Milas, Niko Alyanak, Niko Katakuzino, Niko Mundi, Nilüfer Gökberk Tapan, Nilüfer Tarıkahya, Nino Nahman Varon, Nur Pahiya Morer, Nurbin Kahvecioğlu, Nursel Kurban, Nüsret Uzunyurt, Oral Çalışlar, Orhan Erdenen, Orhan Şevki, Orhan Türker, Osman Ayar, Osman Erbelger, Osman Kulein, Osman Selimoğlu, Oya Borovalı, Oya Gökçen, Oya İslimyeli, Ömer Faruk Berksan, Pavlos Rahçopulos, Perikli Paskhalidis, Pulheris Rafaelidi, Raffi Arslanyan, Recep Ali Durmuş, Rıfat Arcan, Rifat Bali, Roger Loris Urgan, Romina Büyükişman, Saffet Tanman, Sami Herman, Sami Solmaz, Samiye Öz, Selim Atakan, Selim İşman, Selmin Akar, Sema Genç, Semih Orcan, Semiha Akpınar, Semiha Baltacı, Sennur Hamamcıoğlu, Serço Ekşiyan, Serhat Baysan, Sevilay Çelikkan, Sevim Böke, Sevim Cavdarlı, Sevim Güvenç, Seyfi Tetik, Sezer Sezin, Silvio Ovadyo, Sonya Sosterman, Sosi Cindoyan, Stati Arvanidis, Stelious Karagiaunis, Suat Erdoğan, Sula Bozis, Sumru İnal, Süleyman Amasralı, Şefik Memiş, Taner Özkan, Teoman Göral, Tilda Levi, Tuna Yaşar, Turgay Erol, Turhan Efe, Türkan Oğuzerten, Uğur Çilingiroğlu, Ulaş Gürpınar, Ulvi Kürkçüoğlu, Vahriç Melkonyan, Vartui Mundi, Vasil Lemopoulos, Vasiliki Kokof, Vera Bulgurlu, Yakovos Karayani, Yani Haraçoğlu, Yasemin Civelekoğlu, Yaşar Acarlı, Yeşim Altınay, Yılmaz Karaoğlu, Yorgo Koskinas, Yusuf Öztiryaki, Zeliha Berksoy, Zeynel Çelik, Zihni Tekin, Ziya Özdoğan, Zübeyde Terzioğlu, Zülfü Dicleli

GALERİLER

Adaların Doğası ve Oluşumu

Hazırlayanlar: Cengiz Zapçı, Cenk Yaltırak, H. Serdar Akyüz , Mehmet Sakınç, M. Namık Çağatay, Naci Görür, Remzi Akkök, Hüsamettin Balkıs , Lütfiye Eryılmaz, Neslihan Balkıs, Serhat Albayrak, Zeynel Aslan Gündoğdu

Adalar’da İlk İnsan İzleri

Hazırlayanlar: Necmi Karul, Mehmet Özdoğan
Kronoloji: Akillas Millas

Adalar’ın İlk Sahipleri

Hazırlayanlar: Asnu Bilban Yalçın, Erendiz Özbayoğlu

İstanbul’a Bağlanması ve Yerleşim Yeri Adalar

Toplumsal Yaşam, Ticari Yaşam, Afetler, Sağlık, Ulaşım ve Haberleşme

Danışmanlar: Edhem Eldem, Murat Belge
Hazırlayan: İrfan Dağdelen

Adalar Mimarisi/ Mimarlar, Bahçeler

Hazırlayanlar: Alev Erkmen, Elvan Altan Ergut, Hasan Kuruyazıcı, Gürsan Ergil
Teşekkürler: Aykut Mutlu, Uğur Tanyeli

Adalar’da Eğitim

Hazırlayanlar: Didem Özdarcan, İrfan Dağdelen

Gelenekler, Törenler, Lezzetler

Hazırlayan: Aylin Öney Tan
Teşekkürler: Akillas Milas, Avedis Hilkat Kevork, İrfan Dağdelen, Naim Güleryüz, Sosi Cindoyan, Sula Bozis

Edebiyat

Hazırlayanlar: Sevengül Sönmez
Teşekkürler: Darüşşafaka Cemiyeti, İstanbul Fetih Cemiyeti, İstanbul Bilgi Üniversitesi Edebiyat Arşivi, Aras Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Göç ve Nüfus

Hazırlayanlar: Eda Yücesoy, Murat Güvenç, Nazlı Esmer, Oral Çalışlar
Teşekkürler: Aris Çokona, İlay Örs, Tilbe Saran

Yerel Yönetim
Gelecek Senaryoları

Son Güncelleme ( Pazartesi, 06 Ocak 2014 12:23 )  
Buradasınız: Anasayfa MÜZE Müze Projesi Müze Kurucu Ekibi

HABERLER

             denizbank_logo

             ADALARIN KEYFİ ADA BONUS İLE ÇIKAR!
             Prens Adaları’nda Ada Bonus ile yapacağınız
             tüm alışverişlerde hem siz kazanacaksınız hem
             de Adalar’ın gelişmesine katkı sağlayacaksınız.

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed